RADNY RADY MIASTA PIŁY

Piła 500 Miasto Piła

Piła to nie przystanek,
to nasze miasto!

Na skróty

Urząd miasta w Pile

Sonda

Radny Piły Bogusławski

Który Kościół w Pile zasługuje na miano najpiękniejszego?

Kościół p.w. św. Stanisław Kostki - Piła, ul. Browarna 13

Kościół p.w. Świętej Rodziny - Piła, ul. św. Jana Bosko

Kościół p.w. św. Antoniego - Piła, ul. Ludowa 10

Kościół p.w. Św. Józefa - Piła, ul. Korczaka

Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych - Piła, Osiedle Górne

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej - Piła Motylewo ul. Orla

Kościół Miłosierdzia Bożego - Piła ul. Śniadeckich

Kościół garnizonowy NMP Częstochowskiej - Piła ul. Podchorążych

Kościół św. Jana Bosko - Piła Staszyce ul. Libelta

Kościół św. Rafała Kalinowskiego - Piła Koszyce

Kościół ewangelicko-augsburski - Piła ul. Buczka

Wyniki/ poprzednie sondy

Wspieram

Fakty Pilskie

 

Bezpieczny bo widoczny

 

Bezpieczny bo widoczny

 

 

 

 

 

 

Sesja za sesją, relacje z sesji VI kadencji

XXIII Sesja Rady Miasta Piły - okręgi jednomandatowe.

29.08.2012 - 16:03

28 sierpnia br. odbyła się już XXIII Sesja Rady Miasta Piły. Tradycyjnie obrady miały miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile i rozpoczęły się w samo południe. Porządek obrad zawierał 24 punkty i już tradycyjnie pierwsze trzy punkty zawierały sprawy regulaminowe, informację Przewodniczącego i sprawozdanie Prezydenta Miasta Piły z prac wykonywanych w okresie międzysesyjnym. Punkty te pozwalają nam radnym uzyskać dodatkowe odpowiedzi na pytania, które  nie zostały wg. naszej oceny wystarczająco omówione i wyjaśnione podczas obrad właściwych komisji.  Tu jest też okazja aby móc zadać pytania skierowane do nas radnych przez mieszkańców Piły, a dotyczące omawianych tematów. Tak było tym razem, gdyż mieszkaniec Piły wysłał 15 minut przed sesją na mój adres elektroniczny takie zapytania: „…Czy istnieje możliwość podczas dzisiejszej SRM w trzecim punkcie obrad zadać pytanie dotyczące druku nr 377 w którym to: a) z dnia 26 czerwca pkt 106 "spotkał się z projektantem ul. Bydgoskiej"- czy może Prezydent coś więcej na ten temat powiedzieć?  b) z dnia 27 czerwca pkt 107 wziął udział z przedstawicielami firmy RHENUS- również czy może przybliżyć efekty rozmów…”. Poprosiłem również o przybliżenie harmonogramu prac związanych z obchodami w przyszłym roku 500 lecia naszego miasta oraz zadałem pytanie czy odkryty w ostatnich dniach  w centrum Piły średniowieczny cmentarz i konieczne prace archeologów w tym miejscu, będą miały wpływ na terminowy harmonogram obchodów tych uroczystości?

XXIII Sesja Rady Miasta Piły - okręgi jednomandatowe.

Punkty 4 i 5 dotyczyły odpowiednio projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Piły na lata 2012-2022 i  projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Piły na 2012 rok. Zmiany były drobne i miały charakter porządkujący. Punkt 6 dotyczył projektu uchwały w sprawie poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso, a punkt 7 projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji dla Powiatu Pilskiego - chodzi tutaj o zakup kardiotokografu dla Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Pile. Kwotą jaką nasza gmina przeznaczy na ten cel to 5 tysięcy złotych. Oczywiście wszyscy radni zgodnie zaakceptowali ten projekt uchwały.

 

W punkcie 8 głosowaliśmy nad projektem uchwały w sprawie w sprawie podziału Gminy Piła na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w okręgu wyborczym. Nowy podział  Gminy Pila na okręgi wyborcze wynika z ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.), który w art. 418  stanowi, że w każdym okręgu wyborczym tworzonym dla wyboru rady w gminie niebędącej miastem na prawach powiatu wybiera się jednego radnego. Jednomandatowe okręgi, czyli ordynacja większościowa, jest najprostszym systemem głosowania. Polega ona na tym, że w jednym okręgu wyborczym o jeden mandat walczy kilku lub kilkunastu kandydatów. Mandat uzyskuje ten z kandydatów, który wygrał i jak wynika z doświadczeń takich krajów jak USA i Wielka Brytania, reprezentanci wybrani w wyborach większościowych są bardziej związani ze swoim elektoratem, a więc lepiej dbają o tych, którzy na nich głosowali. Na dzień dzisiejszy Piła liczy 72 680 tysięcy mieszkańców i będzie podzielona na 23 okręgi. Dzieląc tę liczbę przez 23 otrzymamy normę przedstawicielską w wysokości 3160. Najmniejszy okręg ze wskaźnikiem 0,73 to okręg 18 czyli „stare Koszyce”, a okręg z największym wskaźnikiem - 1,36 to nr 6 czyli część osiedla Górne i  Gładyszewo. Podczas obrad „mojej” Komisji Gospodarki Miejskiej zadałem pytanie dot. sposobu rozstrzygnięcia wyborów w przypadku równiej ilości oddanych głosów na poszczególnych kandydatów. Przy tak małych okręgach mogą pojawić się takie przypadki, wówczas odbędzie się… losowanie! Czyli kandydaci oprócz zdobycia zaufania mieszkańców będą również potrzebowali  być może szczęścia. Nad tym punktem podczas sesji rozmawialiśmy najdłużej, uchwała została przyjęta z jednym głosem wstrzymującym się.

 


Punkty 9-12 dotyczyły miejscowych  planów zagospodarowania przestrzennego. Punkt 9 dotyczył konkretnie projektu uchwały w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Piły. Przyjęcie tej uchwały pozwala na możliwość tworzenia planów zagospodarowania, w zakresie budowy obiektów np. gastronomicznych, przystani wodnych czy też wybudowania amfiteatru na pilskiej Wyspie a także w Parku Miejskim.  Kolejne punkty projektów  dotyczyły: ul. 1 maja i Al. Piastów, ul. Obornickiej i Al. Poznańskiej oraz ulicy Bydgoskiej i Składowej.

 


Punkty 13, 14, 15 dotyczyły: Projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajęcie w trybie bezprzetargowym nieruchomości stanowiących własność Gminy Piła, projektu uchwały w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Piła i  projektu uchwały w sprawie sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Gminy Piła położonej przy al. Powstańców Wielkopolskich w Pile.  W punkcie 13 jeden radny wstrzymał się, pozostali byli za, punkt 14 - jednomyślnie za, punkt 15 - 15 za, jeden przeciw, 4 wstrzymało się.

 


W punkcie 16 głosowaliśmy nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do opracowania programu rewitalizacji obszarów miejskich dla miasta Piły. W punkcie 17 "wróciła" do nas Fabryka Emocji, a konkretniej chodzi o projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały nr XX/262/2012 Rady Miasta Piły z dnia 24 kwietnia 2012 roku w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury - Pilskiego Domu Kultury i Klubu Seniora "Zacisze" w Pile i utworzenia w jej miejsce samorządowej instytucji kultury Regionalne Centrum Kultury - Fabryka Emocji.  W celu poprawy efektywności zarządzania wprowadziliśmy zmiany w statucie, polegające na utworzeniu stanowiska zastępcy dyrektora, w tym ich liczby, trybu powołania i odwołania.

 


18 punkt dotyczył projektu uchwały w sprawie uzgodnienia zakresu prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody dotyczących pomnika przyrody na terenie działki nr 265/4 w Pile, a punkt 19 projektu uchwały w sprawie wniosków Pana Wojciecha Mikołajczyka zgłoszonych na sesji Rady Miasta Piły w dniu 26 czerwca 2012 r. i przedłożonych Przewodniczącemu Rady Miasta Piły w piśmie z dnia 29 czerwca 2012 r. Oba projekty zostały przyjęte przez Radę.

 


Ostatnie punkty ( 20,21,22,23) to kolejno: Informacja dotycząca wykonania uchwały Rady Miasta Piły Nr XXIX/360/08 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie określenia zasad prowadzenia gospodarki nieruchomościami w Gminie Piła, Stan Bezpieczeństwa w Pile - otrzymaliśmy bardzo solidnie przygotowane informację od Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Miejskiej. Od Komendanta Straży Miejskiej Pana Wojciecha Noska dowiedzieliśmy się, że zmiany które zostały wprowadzone w ostatnim czasie (zmiana godzin pracy strażników miejskich od 6 rano do 2 w nocy, patrole wspólne z policją i zaangażowanie osób odbywających kary wiezienia do pracy w mieście) doprowadziły już do pozytywnych zmian. Kolejne punkty to jak zwykle informacja o złożonych Interpelacjach i zapytaniach, wolne wnioski i informacje. W tym punkcie obrad zabrała głos Honorowa Obywatela Miasta Piły Pani Aleksandra Błażejewska, która wyraziła swoją radość dla decyzji Prezydenta Piotra Głowskiego związaną z odświeżeniem wyglądu samolotu przy ul. Stefana Okrzei.

 

XXIII powakacyjna Sesja Rady Miasta Piły biorąc pod uwagę porządek obrad miała charakter typowo porządkowy i zakończyła się po około 4 godzinach na punkcie 24 „Zamknięcie obrad” .
 

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Twoje imię:

Adres e-mail:

Dlaczego warto się zapisać?

Mapa
działalności radnego

http://plebiscyt.jacekboguslawski.pl/

W mediach