RADNY RADY MIASTA PIŁY

Piła 500 Miasto Piła

Piła to nie przystanek,
to nasze miasto!

Na skróty

Urząd miasta w Pile

Sonda

Radny Piły Bogusławski

Który Kościół w Pile zasługuje na miano najpiękniejszego?

Kościół p.w. św. Stanisław Kostki - Piła, ul. Browarna 13

Kościół p.w. Świętej Rodziny - Piła, ul. św. Jana Bosko

Kościół p.w. św. Antoniego - Piła, ul. Ludowa 10

Kościół p.w. Św. Józefa - Piła, ul. Korczaka

Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych - Piła, Osiedle Górne

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej - Piła Motylewo ul. Orla

Kościół Miłosierdzia Bożego - Piła ul. Śniadeckich

Kościół garnizonowy NMP Częstochowskiej - Piła ul. Podchorążych

Kościół św. Jana Bosko - Piła Staszyce ul. Libelta

Kościół św. Rafała Kalinowskiego - Piła Koszyce

Kościół ewangelicko-augsburski - Piła ul. Buczka

Wyniki/ poprzednie sondy

Wspieram

Fakty Pilskie

 

Bezpieczny bo widoczny

 

Bezpieczny bo widoczny

 

 

 

 

 

 

Sesja za sesją, relacje z sesji VI kadencji

XXVI Sesja Rady Miasta Piły - woda, dokapitalizowanie AquaPil, wybór przedstawicieli związku międzygminnego.

28.11.2012 - 10:04

W ostatni wtorek listopada ( 27 ) odbyła się XXVI Sesja Rady Miasta Piły. Na samym początku obrad zastępca Prezydenta Miasta Piły Beata Dudzińska z Przewodniczącym Rady Miasta Rafałem Zdzierelą wręczyli pamiątkową statuetkę Pani Jolancie Popławskiej - prezes firmy "Progress" która właśnie obchodzi dwudziestolecie istnienia firmy. Przy tej okazji nie zapomniano o przedsiębiorstwie rozrywkowym "Powietrzny Zamek" które również kończy 20 lat działalności.
Po tym jakże miłym wstępie przeszliśmy do standardowych obrad Sesji. Jak to już zwykle bywa pierwsze punkty, dotyczyły spraw porządkowych. Warto zaznaczyć, że do obrad Sesji został dodany punkt (jako 24) dotyczący wyboru dodatkowych przedstawicieli Miasta Piły w Związku Międzygminnym - Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi.
 

XXVI Sesja Rady Miasta Piły - woda, dokapitalizowanie AquaPil, wybór przedstawicieli związku międzygminnego.

Po wstępnej części przeszliśmy do punktu 4, który dotyczył   Projektu   uchwały   w   sprawie   Programu   współpracy   Miasta  Piły   z   organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2013 rok. W uzasadnieniu przygotowanym do tego punktu przeczytamy między innymi: "zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego zobowiązany jest do uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami realizującymi zadania w sferze pożytku publicznego." Na sesji dowiedzieliśmy się, że projekt był wywieszony na BIP-ie organizacji pozarządowych. Zainteresowanie ze strony organizacji było, chociaż niewielkie. Na wszystkie pytania dotyczące projektu zostały wysłane odpowiedzi. W głosowaniu wszyscy byli jednomyślni i zagłosowali za.


Punkt 5 zawierał Projekt   uchwały   zmieniającej   uchwałę   w   sprawie   regulaminu   dostarczania   wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta Piły. Głos zabrał prezes MWiK Pan Mariusz Bednarczyk. Wytłumaczył, że zmiany dotyczą konkretnego zapisu: „Ilość wód opadowych lub roztopowych odprowadzanych do kanalizacji deszczowej określa się na podstawie miary powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni z której są odprowadzane, w szczególności dotyczy to dróg, ulic, placów, parkingów i dachów.” Prezes MWiK wytłumaczył również często używane pojęcie "podatek od deszczu" które nie jest jednoznaczne i często spotyka się z oburzeniem mieszkańców. W tym przypadku dochodzi do sytuacji, kiedy to opad deszczowy po zetknięciu się z glebą tworzy ściek odpadowy - ścieki opadowe i roztopowe.


Punkty 6-8 dotyczyły zmian projektów uchwały miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: rejon ulicy Kusocińskiego ( punkt 6 ), Podchorążych, Kossaka, Rodła ( punkt 7 ), Zalew Koszycki ( punkt 8 ). Wszystkie zmiany zostały przyjęte.
 
Punkt dziewiąty związany był wyrażeniem woli udzielenia pomocy rzeczowej przez Gminę Piła na bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich w mieście Pile na 2013 r. Konkretnie chodzi o "udzielenie pomocy Samorządowi Województwa Wielkopolskiego przez Gminę Piła, w formie rzeczowej, polegającej na bieżącym utrzymaniu dróg wojewódzkich: ul. Siemiradzkiego droga 180, al. Wojska Polskiego, al. Powstańców Wielkopolskich, al. Jana Pawła II przebiegających w granicach Piły, w zakresie oczyszczania jezdni i chodników, zwalczania śliskości i usuwania śniegu z chodników, położnych wzdłuż terenów gminnych, interwencyjnego zwalczania śliskości jezdni oraz utrzymania zieleni przyulicznej w obszarze zabudowanym." Warto zaznaczyć, że współpraca naszej gminy z województwem jest bardzo dobra, żaden z Radnych nie miał wątpliwości w związku z udzieleniem takiej pomocy.


Punkty 10 do 13 dotyczyły wyrażenia zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym części nieruchomości stanowiącej własność Gminy Piła. W tym miejscu odsyłam do biuletynu informacji publicznej Urzędu Miasta Piły, w którym to znajdą Państwo materiał prezentowany na każdej sesji.


Punkt 14 to projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skarg na Prezydenta Miasta Piły. Dwie skargi, które wpłynęły zostały uznane za bezzasadne. Sam skarżący, Pan Wojciech Mikołajczyk, na obradach się nie pojawił. W związku z tym radni przystąpili do głosowania, w którym to odrzucili skargi, przy jednym głosie wstrzymującym się.


W kolejnym punkcie pracowaliśmy nad projektem   uchwały   w   sprawie   przystąpienia   do   sporządzenia   miejscowego   planu zagospodarowania przestrzennego miasta Piły w rejonie jeziora Płocie. W dosyć długim, ale jakże czytelnym uzasadnieniu czytamy: "Obszar objęty przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ograniczony jest terenem wód jeziora Płocie, przyległymi terenami lasów oraz pasem drogowym drogi powiatowej z Piły do Zelgniewa. Prezydent Miasta Piły wystąpił z wnioskiem o zmianę obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie warunków zabudowy i przeznaczenia terenów, w celu zagospodarowania obszaru, położonego wokół jeziora Płocie, służącego zaspokojeniu potrzeb zbiorowych w zakresie wypoczynku i rekreacji. Obowiązujące ustalenia planu uniemożliwiają zrealizowanie proponowanych zamierzeń inwestycyjnych, polegających na zwiększeniu atrakcyjności miejskiego ośrodka sportu i rekreacji dla potrzeb mieszkańców Piły i okolic, w tym użytkowników indywidualnych”. Temat dosyć często w ostatnim czasie poruszany przez nasze regionalne media. Nie ma wątpliwości co do konieczności przeprowadzenia inwestycji na tych terenach. Wszyscy radni jednogłośnie za.


Punkt 16 porządku obrad, to projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Piły w rejonie ulic Bydgoskiej i Świerkowej. Punkt, który przyniósł najdłuższą dyskusję podczas obrad ostatniej sesji. Głos w tej sprawie zabierał również Honorowy Obywatel naszego miasta Pan Franciszek Leszczyszyn. Sprawa dosyć skomplikowana, ponieważ dotychczasowym zamierzeniem Powiatu Pilskiego, właściciela ww. nieruchomości, było zaadaptowanie istniejącego obiektu na potrzeby jednostki szkolno-wychowawczej. Niestety zbyt duże koszty utrzymania, zmusiły do przeznaczenia tych terenów na inny cel. Wniosek, który został złożony w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dotyczący tego przypadku został przez Prezydenta Miasta Piły rozstrzygnięty pozytywnie. Proponowane przeznaczenie terenu - zabudowa jednorodzinna. Samo przystąpienie do planu o niczym nie przesądza. W czasie jego opracowywania, a może to potrwać nawet ponad rok będzie można składać i całkiem możliwe, że ostatecznie przeznaczenie tego terenu będzie zupełnie inne niż sugerował Powiat Pilski. Jak już wcześniej wspomniałem - po dosyć długiej dyskusji, Rada większością głosów przyjęła ten projekt.


Po tym punkcie zarządzono kilkuminutową przerwę.


Po przerwie w punkcie siedemnastym, głos ponownie zabrał Prezes MWiK. Tym razem w związku z projektem uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Oczywiście w tym punkcie nie mogło zabraknąć pytań dotyczących terminów realizacji nowych inwestycji, czy też nowych planów związanych z modernizacją firmy. Okazuje się również, że na terenie Piły około 2 procent gospodarstw nie jest podłączonych do wodociągów. W niektórych przypadkach jest to po prostu nieopłacalne. Projekt przyjęty.


Punkty 18 - 20 były dosyć jasne, dotyczyły kolejno: Projektu uchwały w sprawie zamiany nieruchomości stanowiącej własność Gminy Piła na nieruchomości będące w użytkowaniu wieczystym osoby prawnej. Projektu uchwały w sprawie nabycia do zasobów Gminy Piła nieruchomości gruntowej stanowiącej własność osoby fizycznej położonej w rejonie ulic Zamiejskiej i Wiśniowej w Pile, oraz projektu   uchwały   w   sprawie   sprzedaży   w   drodze   bezprzetargowej   nieruchomości stanowiącej własność Gminy Piła położonej w Pile przy ul. Mickiewicza.
Punkt 21 to projekt uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Centrum Rekreacji Wodnej AQUA-PIL Spółka z o. o. w Pile. Podwyższenie kapitału wiąże się z dokończeniem inwestycji Centrum Strzelectwa Tarcza, oraz wesprze bieżącą sytuację w spółce. 100% udziałów należy do miasta i tak ma też pozostać. W mojej wypowiedzi na sesji zauważyłem działania marketingowe podejmowane przez Prezesa Krzysztofa Kijaka i jestem nimi podbudowany. Niepokoi mnie jednak wynik finansowy centrum, gdyż każdego miesiąca „dokładamy” jako Miasto Piła około 30 000 zł. Liczę, że środki finansowe które przekazujemy dzięki tej uchwalę spowodują przynajmniej zbliżenie się do równowagi wpływów z kosztami na tym obiekcie. Uchwała została przyjęta.


Punkty 22 i 23 dotyczyły budżetu naszego miasta. Pierwszy z wymienionych punktów to projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Piły na lata 2012-2022, a drugi to projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Piły na 2012 rok.


Punkt 24, który na wstępie został dodany do obrad dotyczył wcześniej wspomnianego związku międzygminnego. W tym punkcie musieliśmy wybrać dodatkowych przedstawicieli, którzy będą reprezentować Miasto Piła i m.in. odpowiadać za tworzenie warunków do wykonywania prac związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie Związku lub zapewnianie wykonania tych prac przez tworzenie odpowiednich jednostek organizacyjnych. Warto dodać, że kandydaci nie musieli być radnymi, dlatego wśród zgłoszonych osób zaleźli się  przedstawiciele reprezentujący Urząd Miasta. Oto zaproponowane kandydatury: Jacek Bogusławski, Zbigniew Kosmatka, Elżbieta Sieg, Lidia Plewa, Łukasz Czarny,  Lucjan Szutkowski, Gustaw Kwaśniewski, Mieczysław Karpiński, Janusz Kubiak. Po otrzymaniu zaproponowanych kandydatur, Rada rozpoczęła głosowanie nad każdym z wymienionych przedstawicieli. Wszystkie kandydatury zostały zaakceptowane jednomyślnie.


Ostatnie trzy punkty to już tradycyjnie zapytania i interpelacje radnych, wolne wnioski i zakończenie obrad. Na ostatniej Sesji pojawiły się zapytania dotyczące między innymi: co z terenami (budynkiem) po byłym pawilonie handlowym przy Al. Wojska Polskiego?. Ile trzeba czekać na wizytę u specjalisty w pilskim szpitalu? Czemu wjazd do Tesco od ulicy Składowej jest nieoświetlony? Podziękowanie dla Staży Miejskiej za codzienne udzielanie informacji o miejscach ustawiania fotoradaru. Dlaczego niejasne są przepisy związane z pobieraniem opłat za parkometry? Najwięcej jednak uwag i emocji poświęcono ostatnim doniesieniom medialnym o złożonym wniosku w sprawie propozycji przekształceń w 5 przedszkolach. Kilka Pań dyrektor, które patrząc dalekowzrocznie zwróciło się do Prezydenta z pomysłem, aby w niedalekiej przyszłości dalej mieć pracę dla zatrudnionych nauczycieli i siebie, gdyż coraz bardziej odczuwalny jest "oddech" konkurencji prywatnych przedszkoli. Prezydent jak każdą propozycję składaną musi przeanalizować z odpowiednimi wydziałami urzędu oraz poznać wszelkie za i przeciw. Jeśli uzna to za stosowne następnie musi to przedstawić Radzie Miasta celem przeanalizowania i skierować na sesję gdzie odbędzie się głosowanie.  Na sesji niestety dyskusja przekształciła się prawie w próbę wydania wyroku na dyrektorkach pod hasłem „prywatyzacja  przedszkoli”  uważając,  że jest to sprzedaż,  likwidacja miejsc pracy i zamach na kartę nauczyciela -  stanowczo się z tym nie zgadzam i uważam ten szum wokół sprawy za polityczny.  Moim zdaniem, każdą propozycję należy dokładnie przeanalizować i patrzeć w przyszłość. Nasze dzisiejsze decyzje muszą być przemyślane i być dobre dla przyszłego rozwoju miasta Piły. Jak na razie prezydent nie ma  odpowiednich materiałów aby wyrazić swoją opinię, nie zaprosił jeszcze radnych, pracowników i rodziców do dyskusji,  jedynie jest nowa propozycja budżetu w której jest tyle samo etatów i pieniędzy dla przedszkoli co w roku ubiegłym. W sprawie przedszkoli jestem również bardzo podbudowanym Planem dla Polski, który konkretnie jest przedstawiany przez naszych parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. W 2013 roku dzięki 320 milionom złotych dotacji, w całej Polsce zapewnione będą tańsze przedszkola. W efekcie za szóstą i siódmą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu rodzice zapłacą maksymalnie złotówkę. W 2014 roku ta symboliczna opłata obejmie także ósma godzinę, a od 2015 wszystkie dodatkowe godziny. Sesja trwała blisko 5 godzin.

 

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Twoje imię:

Adres e-mail:

Dlaczego warto się zapisać?

Mapa
działalności radnego

http://plebiscyt.jacekboguslawski.pl/

W mediach