RADNY RADY MIASTA PIŁY

Piła 500 Miasto Piła

Piła to nie przystanek,
to nasze miasto!

Na skróty

Urząd miasta w Pile

Sonda

Radny Piły Bogusławski

Który Kościół w Pile zasługuje na miano najpiękniejszego?

Kościół p.w. św. Stanisław Kostki - Piła, ul. Browarna 13

Kościół p.w. Świętej Rodziny - Piła, ul. św. Jana Bosko

Kościół p.w. św. Antoniego - Piła, ul. Ludowa 10

Kościół p.w. Św. Józefa - Piła, ul. Korczaka

Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych - Piła, Osiedle Górne

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej - Piła Motylewo ul. Orla

Kościół Miłosierdzia Bożego - Piła ul. Śniadeckich

Kościół garnizonowy NMP Częstochowskiej - Piła ul. Podchorążych

Kościół św. Jana Bosko - Piła Staszyce ul. Libelta

Kościół św. Rafała Kalinowskiego - Piła Koszyce

Kościół ewangelicko-augsburski - Piła ul. Buczka

Wyniki/ poprzednie sondy

Wspieram

Fakty Pilskie

 

Bezpieczny bo widoczny

 

Bezpieczny bo widoczny

 

 

 

 

 

 

Blog

Dziura w drodze, należy Ci się odszkodowanie!

02.11.2011 - 15:18

Mieszkanka Piły Pani Ania kilka dni temu uszkodziła na "dziurze w drodze" swój pojazd (koło i zbieżność). Stało się to na naszej gminnej drodze ul. Żeleńskiego, jako miasto odpowiadamy za takie szkody gdyż podlegają one naszemu Zarządowi Dróg i Zieleni w Pile przy ul. Andersa.  Sprawa będzie miała szczęśliwy koniec, gdyż jesteśmy ubezpieczeni od takich rzeczy a Pani Ania otrzyma odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej.

Dziura w drodze, należy Ci się odszkodowanie!

Przed nami zima, śnieg, sól, topnienie i tworzenie się dziur w jezdni. Gdy na naszej drodze pojawi się niespodziewanie dziura i urwie koło można dochodzić odszkodowania.  Ale jak to zrobić, by było to skuteczne?  O tym, że to nie takie proste przekonało się już wielu kierowców. Poniżej przedstawiam wytyczne jak postępować, by doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca.

Obecnie niemal każdy kierowca posiada telefon komórkowy, a niemal każdy telefon jest wyposażony w aparat fotograficzny. Jest to potężna broń w walce o odszkodowanie. A teraz po kolei.

Wpadamy w dziurę i uszkadzamy nasz pojazd. Wiemy ewidentnie, że owe uszkodzenie powstało na skutek wadliwego stanu drogi. Przystępujemy do działań.

 

  • Najpierw postarajmy się, o ile to możliwe, znaleźć jak największą liczbę świadków zdarzenia. Ich zeznania będą stanowić dowód na to, że auto zostało uszkodzone w tym konkretnym miejscu, a przed kolizją z dziurą wyglądało na sprawne. Należy się postarać o adresy świadków lub chociaż o numery kontaktowe do nich.
  • Na miejsce wzywamy policję (Komenda Powiatowa Policji w Pile 67 353 10 00 albo 997) lub straż miejską (Straż Miejska Piła 67-210 42 86) Funkcjonariusze potrzebni są do tego, by sporządzić protokół z miejsca zdarzenia, a ten jest najlepszym dowodem w dalszym postępowaniu.
  • Następnie fotografujemy miejsce zdarzenia, uszkodzone elementy auta, dziurę, drogę – im więcej zdjęć, tym lepiej dla nas.
  • Jeżeli mamy taką możliwość dobrze byłoby zmierzyć dziurę, która uszkodziła nasz pojazd. Najlepiej w takim przypadku posłużyć się miarką, ale oczywiście nie każdy wozi ze sobą sprzęt pomiarowy. Można się w takim przypadku posłużyć jakimiś charakterystycznymi przedmiotami i wykonać fotografie na podstawie ich wskazań. Może to być np. standardowy długopis postawiony w dziurze i sfotografowany, teczka/kartka formatu A4 położona obok dziury. To pomoże ustalić i udokumentować gabaryty dziury, która już za kilka godzin może zostać załatana.
  • W tym czasie na miejscu powinna pojawić się policja - zeznajemy co się zdarzyło.

Pamiętajmy o tym, że o ile możliwe jest samodzielnie usunięcie pojazdu z drogi, to powinniśmy to zrobić, by nie utrudniać ruchu. W przeciwnym przypadku, może się to nie spotkać ze zrozumieniem funkcjonariuszy.

  • Po dokonaniu wszelkich formalności powinniśmy ustalić zarządcę drogi. Od tego będzie zależało, do kogo będziemy się zwracać z wnioskiem o wypłatę odszkodowania za poniesione straty. W zależności od kategorii drogi adresatem naszych skarg będzie gmina, powiat, województwo lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Warto pamiętać, że odszkodowanie może dotyczyć nie tylko naprawy auta, ale również rekompensaty za zniszczone przedmioty, które znajdowały się w pojeździe, a także uszczerbek na zdrowiu kierowcy lub pasażerów.

  • W celu uzyskania odszkodowania musimy się skontaktować z zarządcą drogi – osobiście lub telefonicznie. Jeżeli dysponujemy przekonywującym materiałem dowodowym, zarządca nie powinien robić problemów i skontaktuje nas z ubezpieczycielem, z którym współpracuje, a ten zajmie się likwidacją szkód. Możemy się spodziewać, że odwiedzi nas rzeczoznawca, który współpracuje z firmą ubezpieczeniową.
  • Likwidację szkody przeprowadzamy sami – udajemy się do mechanika, zakupujemy części zamienne, naprawiamy auto. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby zachować wszelkie dowody dokonania zakupu i faktury od mechanika. Kwoty zawarte na tych dokumentach będą stanowić podstawę do roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela zarządcy drogi. Warto też się zabezpieczyć i tak „w razie czego” do zakończenia procedury zachować uszkodzone części.
  • W razie problemów z uznaniem naszej szkody przez zarządcę drogi warto zainwestować w rzeczoznawcę, który wystawi opinię i z całym materiałem dowodowym skierować sprawę do sądu.

Tak w skrócie powinna wyglądać procedura w razie uszkodzenia auta na dziurze. Wygląda to bardzo kolorowo, ale niestety nie zawsze jest. Tajemnica nie jest, że na pieniądze trzeba czekać niekiedy bardzo długo, choć bywają w tym temacie wyjątki. Wszystko zależy od tego, do jak operatywnej jednostki się zwracamy. Kolejna rzeczą, jest to, że nie wszystkie drogi w Polsce są ubezpieczone, dochodzenie odszkodowanie bezpośrednio od zarządcy drogi zazwyczaj jest trudniejsze niż w przypadku ubezpieczyciela.

Wnioski o odszkodowanie zazwyczaj dotyczą uszkodzeń opon, felg, amortyzatorów, ogólnie zawieszenia, ale nie brakuje też poważniejszych spraw. Wszystko zależy od potencjału dziury lub nawet wyrwy w jezdni, na którą trafi nasz pojazd.

W Pile poradziłem Pani Ani kontakt z Wydziałem dróg w Zarządzie Dróg i Zieleni w Pile przy ul. Andersa 10 pokój numer 3. Telefon 67 212 34 25

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Twoje imię:

Adres e-mail:

Dlaczego warto się zapisać?

Mapa
działalności radnego

http://plebiscyt.jacekboguslawski.pl/

W mediach